W niedzielny poranek opocznianie po raz szósty brali udział w ogólnopolskiej akcji Tropem Wilczym- Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Wydarzenie patriotyczno-sportowe odbyło się 1 marca na terenie przy Zalewie Opoczyńskim. Przed zmagań sportowych delegacje złożyły kwiaty przy Pomniku Wdzięczności na Placu Kilińskiego.
Pamięć Żołnierzy Wyklętych uczcili Poseł na Sejm RP Robert Telus, Janusz Ciesielski – Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego, Józef Róg – Przewodniczący Rady Powiatu, Rafał Kądziela- Z-ca Przewodniczącego Powiatu Opoczyńskiego, Michał Konecki i Michał Białek- Członkowie Zarządu Powiatu a także Sekretarz Powiatu- Grażyna Wielgus oraz Skarbnik -Anna Słoniewska.
- VI Opoczyński Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, jak corocznie, miał na celu popularyzację wiedzy i treści historycznych na temat Żołnierzy walczących z komunizmem. Żołnierzy walczących o demokrację, ale także popularyzację biegania i zdrowego trybu życia. W ten sposób chcemy oddać hołd żołnierzom wyklętym. Ludziom, którzy nie poddali się i walczyli do końca – podkreśla Poseł na Sejm RP Robert Telus, jeden z organizatorów przedsięwzięcia.
W biegu udział wzięło ponad 200 zawodników w kilku kategoriach, w tym kategorii szkół podstawnych, kategorii OPEN oraz służb mundurowych. Uczestnicy otrzymali pakiety startowe, zaś zwycięzcy dodatkowo statuetki oraz nagrody rzeczowe.
W całym wydarzeniu uczestniczyli też zwolennicy zimowych kąpieli- Opoczyńskie morsy. Podobno woda była ciepła. Zmarzniętych uczestników rozgrzała żołnierska grochówka.
W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.
W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter survivalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników.
Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy. Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.
W 2017 roku w Biegu wzięło udział już ok. 60 000 uczestników z 281 miast: 229 miast-partnerów, 6 miast zagranicznych (Wilno, Londyn, Nowy Jork, Chicago, Herdorf-Dermbach, Ingleburn), 41 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 5 misji wojskowych za granicą (Kosowo, Afganistan, Irak, Kuwejt, Bośnia i Hercegowina), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze z USA, Węgier, Danii, Ukrainy itd.