Organizacjami pozarządowymi nazywane są stowarzyszenia i fundacje, czyli organizacje tworzone przez grupę ludzi, których łączy cel zrobienia czegoś pożytecznego. Mówiąc najogólniej, organizacje pozarządowe to takie, które nie podlegają administracji publicznej, a ich działalność nie jest nastawiona na zysk. Bogactwo i wartość kryje się gdzie indziej.
Są nim ludzie- nie inaczej jest w naszym powiecie. Bogactwem Powiatu Opoczyńskiego są bowiem jego Mieszkańcy, którzy potwierdzają to swoją aktywnością społeczną na każdym kroku.
To z myślą o nich Starosta Marcin Baranowski oraz Wicestarosta Maria Barbara Chomicz wraz z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie organizuje Powiatowe Forum Organizacji Pozarządowych.
- Spotkanie będzie miało charakter integracyjny, a jego celem będzie wzmocnienie i przedstawienie współpracy między organizacjami a samorządami gminnymi, powiatowymi i wojewódzkimi, w tym wymiana informacji o zasobach NGO (non-profit organizations)- podkreśla Wicestarosta Maria Barbra Chomicz.
- Chcielibyśmy, aby Powiatowe Forum Organizacji Pozarządowych było okazją do wymiany doświadczeń, omówienia aktualnych problemów oraz skorzystania z wiedzy i podpowiedzi zaproszonych gości. Zaprosiliśmy organizacje pozarządowe do udziału w Forum jak również do zaprezentowania swojego dorobku działalności na zorganizowanym stoisku -dodaje Starosta Marcin Baranowski.
Forum rozpocznie się we wtorek 18 lutego 2020 r. o godzinie 12.00 w Starostwie Powiatowym w Opocznie na ul. Kwiatowej 1a.
Jednym z gości wydarzenia będzie Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński oraz Poseł na Sejm RP Robert Telus.
Forum rozpocznie się od uroczystego podpisania programu „CUŚ – Centrum Usług Środowiskowych’’ ma który partnerzy programu otrzymali ponad 10 mln zł.
Centra Usług Środowiskowych to nowa inicjatywa, która ułatwi gminom świadczenie różnego rodzaju usług społecznych dostosowanych do potrzeb lokalnych społeczności. Wsparcie będzie kierowane zarówno do wszystkich mieszkańców gmin, jak i do grup o szczególnych potrzebach, na przykład osób z niepełnosprawnościami, osób starszych czy rodzin wielodzietnych. Pozwoli to gminom na dostosowanie świadczeń usług społecznych do potrzeb mieszkańców i możliwości finansowych samorządów.