Sytuacja na opoczyńskim rynku pracy poprawiła się. Z 20% bezrobocie w ciągu ostatnich lat spadło do poziomu 5,5 procenta a miejsc gdzie mieszkańcy mogą szukać zatrudnienia wciąż przybywa. Wciąż jednak należy pomagać tym którzy miejsca pracy tworzą i aktywizować osoby, które pozostają bez zatrudnienia. Powiatowy Urząd Pracy w Opocznie zorganizował więc w tym celu konferencję informacyjną pt.: „ Formy wsparcia realizowane przez PUP Opoczno w 2020 roku". Spotkanie które odbyło się we wtorek (14.01.2020) w Starostwie Powiatowym, można było śledzić na żywo na naszych mediach społecznościowych.
Dyskusję otworzyli Wicestarosta Maria Barbara Chomicz, Poseł na Sejm RP Robert Telus oraz p.o Dyrektora PUP w Opocznie - Bogdan Kubiszewski. Sytuację szczegółowo przedstawiła zebranym Zastępca Dyrektora - Małgorzata Pantak. Z danych wynika, że w Powiecie Opoczyńskim obecnie 1738 osób nie ma pracy. Z pośród nich, 981 to kobiety.
By poprawić sytuację Powiatowy Urząd Pracy w Opocznie wprowadzi w tym roku programy wspierające zarówno osoby bezrobotne jak i ich potencjalnych pracodawców. Aktywizacja zawodowa to nic innego jak działania mające na celu pomóc znaleźć pracę osobom bezrobotnym oraz niepełnosprawnym, których sytuacja na rynku pracy jest zdecydowanie trudniejsza.
Żaden urząd ani osoba bezrobotna nie znajdzie jednak pracy, jeśli na rynku nie pojawi się odpowiednia jej oferta. W związku z tym różne formy i programy aktywizacyjne są skierowane zarówno do osób poszukujących pracy, jak i do samych pracodawców, aby zachęcić ich do zatrudniania osób skierowanych z urzędu pracy. Pracodawcy, którzy zatrudnią osoby zarejestrowane jako bezrobotne, mogą liczyć na różne formy pomocy finansowej. Najpopularniejszą z nich jest zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy i FGŚP.
Jak przekonuje Wicestarosta Maria Barbara Chomicz, praca powoduje, że jesteśmy lepszymi ludźmi:
- Praca, obok zabawy i nauki, jest jedną z pierwszoplanowych aktywności człowieka. Można na nią patrzeć jak na powołanie, źródło zarobkowania i szansę samorealizacji. Dzisiaj wiemy, że rola pracy w życiu każdego człowieka jest ogromna i stanowi wyznacznik naszego miejsca w społeczeństwie. Praca, jak i codzienny kontakt z drugim człowiekiem, daje także ogromną radość, poczucie spełnienia, bycia potrzebnym oraz wiąże jednostkę ze społeczeństwem. Przełamuje bariery, dodaje poczucia wartości osobą starszym i tym z niepełnosprawnościami. Dlatego robimy wszystko by osób bez zatrudniania było w Powicie Opoczyńskim coraz mniej i by każdy miał szansę na pracę i godne życie.
Jak dodaje Poseł na Sejm Robert Telus, aktywność zawodowa jest dla nas niezbędna z wielu innych powodów:
- Praca to nieustanny rozwój osobisty. Dzięki niej zdobywamy nowe umiejętności oraz uczymy się nowych rzeczy. Z drugiej strony niezwykle istotne jest wynagrodzenie, które otrzymujemy za pracę, dzięki czemu możemy utrzymać siebie lub rodzinę. Bez względu na powód, dla którego podejmujemy zatrudnienie, ideałem byłoby łączyć przyjemne z pożytecznym, ponieważ praca to nieodłączna część większości naszego życia. Dążymy do takiej idealnej sytuacji w naszym powiecie.
Warto pamiętać, że wśród osób, którzy dożywają starości w przynajmniej względnym zdrowiu, dominują jednostki dużo pracujące. Ludzie ci nie czekają z zapartym tchem na emeryturę, a nawet kiedy osiągają uprawniający do niej wiek, i tak wolą nadal pracować. Jak przekonują lekarze, wykonywanie obowiązków służbowych może się przysłużyć zdrowiu. O ile nie są one zbyt wyczerpujące, a dana osoba lubi to, co robi. Skąd ta zależność pomiędzy pracą a zdrowiem? Otóż codzienne zajęcia odwracają uwagę człowieka od problemów, ograniczając tym samym stres związany z poczuciem starzenia się. Pracujący pozostają też bardziej aktywni, więcej się ruszają. I co równie ważne, praca wciąż wymaga od nich angażowania tak zwanych szarych komórek. Na późniejszych etapach życia wysiłek intelektualny jest bardzo ważny w utrzymaniu jakości życia. Działa także jako profilaktyka chorób związanych z degeneracją komórek nerwowych.