Co roku 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, którego celem jest zwiększenie świadomości publicznej na temat ograniczeń, z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne i potrzeby konkretnych działań w kierunku ich likwidowania.
Według Międzynarodowej Organizacji Zdrowia natomiast, z pewną formą niepełnosprawności na świecie żyje około 1 miliard ludzi. Na dodatek, grupa osób dotkniętych tym problemem wzrasta w przypadku starzejących się społeczeństw, w tym także Polski, gdzie ograniczenia związane z wiekiem są doświadczeniem coraz szerszej części ludności. Dlatego odpowiednie przystosowania dla osób z ograniczoną sprawnością stają się celem normatywnym działań i jakością współczesnego egalitarnego oraz przewidującego społeczeństwa.
Za drzwiami domu zaczynają się „schody” : barierki, wysokie krawężniki, brak podjazdów, zbyt wąskie drzwi lub przejścia i za małe pomieszczenia sanitarno-higieniczne, niedostosowane windy i niewystarczające komunikaty dźwiękowe czy wizualne. Ograniczenia w dostępie do informacji – wiadomości bez lektora języka migowego, nieczytelne, przeładowane graficznie strony internetowe czy zbyt drobna lub niekontrastowa czcionka. Trudności ze znalezieniem pracy i stereotypowe postrzeganie osób niepełnosprawnych jako niezaradnych życiowo czy niezdolnych do podjęcia zatrudnienia.
Jak przekonuje Wicestarosta Opoczyński- Maria Barbara Chomicz, by zmienić sytuację, na zagadnienie należy popatrzeć z gruntu inaczej.
- Tak naprawdę niepełnosprawnością jest otoczenie, które jest do potrzeb ludzi niedostosowane. Bo jeżeli osoba poruszająca się na wózku będzie miała wjazd do każdego sklepu, urzędu, miejsca, to nie będzie niepełnosprawna a inaczej poruszająca się – podkreśla Wicestarosta Maria Barbara Chomicz.
Jak tłumaczy Marcin Baranowski- Starosta Opoczyński, żeby skuteczniej chronić prawa osób niepełnosprawnych, m.in. do wolności i bezpieczeństwa, swobody poruszania się czy niezależnego życia, należy walczyć z biernością i brakiem wyobraźni.
- W odróżnieniu od postrzegania niepełnosprawności w podejściu medycznym- jako niedoboru czy anormalności, społeczne podejście opisuje ją jako różnicę, która sama w sobie nie jest negatywna, tylko obojętna. Ta właśnie obojętność, to niezrozumienie i bierność, w konsekwencji buduje fizyczne bariery i kreuje świat nieprzystępny osobom niepełnosprawnym- tłumaczy Starosta Marcin Baranowski.
- Powiat Opoczyński jest niezwykle zaangażowany w ten problem. Robimy wiele i będziemy robić jeszcze więcej dla poprawy sytuacji – dodaje Wicestarosta Maria Barbara Chomicz i równocześnie Członek Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych Województwa Łódzkiego.
Międzynarodowemu Dniu Osób Niepełnosprawnych co roku patronuje określony temat przewodni. Tegoroczne hasło brzmi „Zrównoważony rozwój: Nadzieja w technologii”. Trzy komponenty, na których się opiera to: cele zrównoważonego rozwoju włączające osoby niepełnosprawne, strategie zmniejszania ryzyka katastrofy i postępowania w stanach alarmowych oraz tworzenie środowiska umożliwiającego pracę.