Uroczyste spotkanie jubileuszowe, 100-lecia Służb Sanitarno-Epidemiologicznych Województwa Łódzkiego, którego organizatorem jest Łódzki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny i WSSE w Łodzi odbędzie się 12 grudnia. W Opocznie uroczysta gala odbyła się w piątek (22.11.2019) w budynku Starostwa. Wydarzenie wpisuje się w cykl obchodów jubileuszu 100-lecia powołania służb sanitarnych w odrodzonej Polsce. Misja i zadania służb sanitarnych funkcjonujących w II Rzeczypospolitej są kontynuowane przez powołaną przed sześćdziesięciu pięciu laty (1954 r.) Państwową Inspekcję Sanitarną. Celem tych obchodów w woj. łódzkim jest ukazanie istotnej roli i wkładu służb sanitarnych w rozwój i funkcjonowanie naszego regionu oraz życie jego mieszkańców w minionym okresie.
Podczas gali o znaczeniu instytucji dla regionu mówiła Wicestarosta- Maria Barbara Chomicz:
- Jesteście fundamentem bezpieczeństwa społecznego- uczestniczycie w sytuacjach kryzysowych i przy organizacji każdej imprezy masowej w naszym regionie. Ten jubileusz to świadectwo 100 lat oddania i obowiązkowości tysięcy pracowników Inspekcji Sanitarnej zaangażowanych w zapewnienie Nam wszystkim bezpieczeństwa.
Poseł na Sejm RP Robert Telus, podczas wystąpienia, zwrócił uwagę na zagrożenia, którym codziennie stawia czoła inspekcja sanitarna:
- zadania, wytyczone blisko 100 lat temu nie straciły na aktualności. Co więcej, pojawiły się nowe, wynikające z potrzeb i zagrożeń obecnego świata, w tym zagrożenia bioterroryzmem, promieniowaniem radiacyjnym, hałasem czy środkami takim jak ‘’dopalacze’’. Państwowa Inspekcja Sanitarna to jedna z instytucji, która przez te wszystkie lata dba o Nasze zdrowie oraz towarzyszy Nam od dnia narodzin przez całe życie.
Podczas uroczystości poruszony został również problem czystego powietrza. Wykład był wstępem do nadchodzącej wielkimi krokami konferencji ekologicznej – EKO MOZIAKA 2019, której organizatorem jest Powiat Opoczyński.
W programie artystycznym przedszkolaki przedstawiły swoje spojrzenie na problemy ochrony zdrowia, higieny i oczywiście, zanieczyszczenia powietrza- czym urzekły wszystkich zgromadzonych. Na zebranych czekał również wspaniały poczęstunek złożony z regionalnych potraw.
Po pierwszej wojnie światowej Polska znajdowała się w stanie epidemiologicznym. Zniszczenia wojenne, brak żywności, złe warunki sanitarne i migracje ogromnych grup ludności przyczyniały się do wybuchów epidemii. W styczniu 1919 roku Naczelnik Państwa, Józef Piłsudski dekretem powołał do życia Ministerstwo Zdrowia Publicznego. Kolejnym aktem prawnym, podpisanym przez pierwszego Marszałka Sejmu Ustawodawczego II Rzeczypospolitej Wojciecha Trąmpczyńskiego była Zasadnicza Ustawa Sanitarna z 19 lipca 1919 roku.
Twórcy odrodzonej Rzeczypospolitej uważali sprawne służby sanitarne za nieodzowny atrybut nowo tworzonego państwa. Na barki tych służb złożono zadanie uporania się z wymienionymi zagrożeniami. W okresie międzywojennym działania te koordynowało Ministerstwo Zdrowia Publicznego. Aktywność służb sanitarnych wsparta wysiłkami ministerstwa a także innych instytucji, z Państwowym Zakładem Higieny na czele doprowadziła do stabilizacji sytuacji i poprawy stanu sanitarnego w kraju.