19 listopada w Starostwie Powiatowym odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Jednym z punktów spotkania był stan przygotowań samorządów, organizacji pozarządowych i innych służb i instytucji do udzielenia pomocy najbardziej potrzebującym w okresie jesienno-zimowym. Mowa tu o starszych, samotnych i bezdomnych. Osoby te mogą być narażone na utratę zdrowia lub nawet życia z powodu np. spadku temperatur. Jak podkreśla Starosta Opoczyński - po konsultacji z Sekretarz Powiatu - Grażyną Wielgus oraz mł. insp. Wojciechem Dworakiem - Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Opocznie, sytuacja przed zimą jest w pełni pod kontrolą:
- Wszyscy, którzy mają w swoich kompetencjach zapewnić pomoc potrzebującym w warunkach znacznych spadków temperatur, jakie czekają nas już niedługo, są odpowiednio do tych zadań przygotowani. Oczywistym jest, że na bieżąco obserwujemy sytuację i będziemy reagować na każdą potrzebę pomocy- zapewnił Marcin Baranowski.
Służby medyczne oraz Marianna Rożej z Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Opocznie przedstawiły również stan przygotowań do powstrzymania możliwej epidemii grypy na terenie powiatu opoczyńskiego. Jak Podkreśla Dorota Rybińska- Naczelna Pielęgniarka w Szpitalu im. Biernackiego w Opocznie, na razie sytuacja jest stabilna a ilość przypadków zakażeń wirusem grypy mieści się w normie.
Okres zimowy wiąże się z jeszcze jednym wielkim zagrożeniem. Corocznie „Czad” zbiera śmiertelne żniwo w całym kraju, nie inaczej jest w naszym regionie.
Tlenek węgla (potocznie zwany czadem) powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Z tego względu wszystkie urządzenia, w których następuje spalanie gazu lub innych paliw podczas ich pracy (np. piece gazowe, piece opalane węglem lub drewnem, piecyki łazienkowe, piece kaflowe, kominki, gazowe ogrzewacze pomieszczeń) mogą w niesprzyjających warunkach być źródłem tlenku węgla. Niebezpieczeństwo zaczadzenia związane jest również z tym, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku).
W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujników tlenku węgla. Pomimo, że nie zapobiegają one powstaniu czadu, skutecznie mogą zaalarmować lokatorów mieszkania, w którym wydziela się ten niebezpieczny gaz, umożliwiając szybkie opuszczenie zagrożonego domu lub mieszkania. Koszt zamontowania takich urządzeń jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje ich zastosowanie. ( 100 – 150 PLN ).
Jeśli chcemy pomóc komuś kto się zatruł czadem, należy wynieść taką osobę w bezpieczne miejsce z dostępem do świeżego powietrza i jak najszybciej wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe, PSP). W przypadku zaburzenia świadomości jak najszybciej przystąpić do udzielania pierwszej pomocy. Jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast przystąpić do resuscytacji (masaż serca i sztuczne oddychanie).