W tym roku sumie odpustowej o godz. 11:30 w kaplicy polowej przewodniczył ks. dr Dariusz Raś - infułat archidiecezji krakowskiej, archiprezbiter kościoła Mariackiego. Pielgrzymi z całego regionu przybywali do sanktuarium już od soboty.
Ośrodek Kultury w Poświętnem przeprowadził VIII edycję wydarzenia pn. "Tańce Hulanki" czyli niezwykłe spotkanie z muzyką i tańcem ludowym podczas Odpustu. Przy tradycyjnych drewnianych dechach wystąpili muzycy starego i młodego pokolenia, mistrzowie muzyki tradycyjnej oraz znakomici kontynuatorzy: Jan Kmita, Roman Wojciechowski z kapelą, Kapela Mateusza Niwińskiego, Marcin Drabik z Kapelą Bursów, Kapela Zwykli Ludzie, Kapela Tadeusza Lipca.
Nasi samorządowcy, Starosta Marcin Baranowski oraz Poseł na Sejm Robert Telus rozdawali przybyłym wspaniałe wydawnictwo.
Odpust św. Michała - w pamięci naszych przodków to najnowsza publikacja o historii Gminy Poświętne. Ukazała się na tegoroczny odpust św. Michała i już mieszkańcy regionu widoczni na archiwalnych zdjęciach zostają rozpoznawani przez swoich potomnych
Premiera folderu zbiegła się z najważniejszym wydarzeniem w gminie, czyli właśnie Odpustem św. Michała, który co roku przyciąga kilkanaście tysięcy ludzi. Folder zawiera nie publikowane dotąd zdjęcia, z których najstarsze mają 50 lat. Wszystkie dostępne zdjęcia są autorstwa Krzysztofa Chojnackiego – etnografa z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, który od roku 1969 r. dokumentował fotograficznie największe święto lokalnego folkloru. Jest to największy atut wydawnictwa, możność zobaczenia jak Odpust wyglądał pół wieku temu. Podkreśla to także Starosta Powiatu Opoczyńskiego – Marcin Baranowski, który we słowie wstępnym mówi m.in:
– Wielkim walorem niniejszego wydawnictwa są archiwalne zdjęcia autorstwa etnografa Krzysztofa Chojnackiego, który od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku jako etatowy pracownik Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie przyjeżdżał tutaj i dokumentował odpustowe wydarzenia. Jak ważną pracę wówczas wykonywał przekonujemy się dopiero dziś, gdy na archiwalnych zdjęciach widzimy osoby, których wśród nas już nie ma. Być może są to jedyne zdjęcia jakie im zrobiono. Wówczas aparat fotograficzny nie był tak dostępny jak w czasach nam współczesnych – czytamy we słowie wstępnym Starosty Powiatu Opoczyńskiego.
Ważność lokalnej historii i potrzebę dbania o nią podkreśla także Robert Telus – Poseł na Sejm RP, który objął wydanie patronatem honorowym, a na łamach wydawnictwa podkreśla m.in:
– Jako Poseł na Sejm RP sprawujący mandat z wyboru mieszkańców naszego regionu jest mi szczególnie bliskie wszystko to, co związane jest z naszą małą ojczyzną, więc pozytywnie odpowiedziałem na możliwość objęcia patronatem regionalnego wydawnictwa pt. Odpust św. Michała – w pamięci naszych przodków. Wydawnictwa które przybliża tradycje regionu opoczyńskiego innym mieszkańcom naszego kraju. Truizmem jest przypominanie przy takiej okazji, że musimy dbać sami o nasza historię, ponieważ nikt nie zadba o nią za nas – zaznacza we słowie wstępnym Poseł na Sejm RP.
Zdjęcia zawarte w folderze poniekąd zatrzymały w czasie ludzi i miejsca. Folder jest dostępny w Centrum Turysty i Pielgrzyma, a w czasie Odpustu będzie także dostępny na stoisku Starostwa Powiatowego w Opocznie, które będzie usytuowane na Opuście.
Pierwsze egzemplarze, które już trafiły do czytelników wzbudziły olbrzymie zainteresowanie. Co więcej, są już pierwsze małe sensacje. Niektóre osoby widoczne na archiwalnych zdjęciach zostały rozpoznane przez pierwszych czytelników. Trudno wobec tego przejść bez emocji Archiwalne zdjęcia, które były nieznane szerzej, tuż po ich publikacji przywracają pamięć osobom na nich widocznych. To dopiero początek. W miarę pojawiania się kolejnych informacji na ten temat postaramy się przygotować odrębny materiał.
Publikacja została wydana ze środków finansowych Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa oraz Starostwa Powiatowego w Opocznie i jest bezpłatna.