Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w zabytkowym kościele pod wezwaniem św. Marcina. Po niej członkowie Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Boczki Chełmońskie pokazały, jak wyglądały żniwa na łowickiej wsi sto lat temu.
Członkowie zespołu przygotowali malowniczy pokaz ludowych obyczajów, goście mogli obejrzeć klepanie kos, ich użycie przy żęciu zboża, czy trudną sztukę robienia powróseł i wiązania snopków.
Impreza w Maurzycach miała w tym roku wyjątkowy charakter, ponieważ uczestniczyli w niej dwaj wicepremierzy. W południe przyjechał minister Jarosław Gowin, a w godzinach popołudniowych z uczestnikami festynu spotkał się wicepremier Piotr Gliński.
- To bardzo piękna tradycja i jestem wdzięczny tym wszystkim, którzy doprowadzili do jej odtworzenia. Tutaj poznajemy obrzędy, które niektórzy z nas, między innymi ja, pamiętamy z wczesnego dzieciństwa. Myślę, że zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, których jest tu wiele, to okazja do tego, żeby uświadomić sobie, z jakich korzeni wyrastamy -mówił Minister Gowin.
Jak co roku za kosy chwycili powiatowi urzędnicy na czele ze starostą Marcinem Kosiorkiem. Potem wszyscy przenieśli się do wiejskiej zagrody, gdzie trwały tańce i przyśpiewki, przygotowano także poczęstunek.
W dalszej części zabawa przeniosła się na scenę pod strzechą, gdzie wręczone zostały nagrody Łowickiej Róży. Laureatkami przyznawanego przez powiat wyróżnienia została poetka Joanna Bolimowska, a także animatorka łowickiego folkloru Marianna Siewierska.
Następnie na scenie zaprezentowały się w konkursie kapele ludowe regionu łowickiego, sieradzkiego i opoczyńskiego. Jednogłośnie zwyciężyła ta z naszego powiatu – Kapela Romana Wojciechowskiego.
Na zakończenie atrakcją stał się recital łączonego zespołu śpiewaczego Kół Gospodyń Wiejskich z Kraśnicy, Woli Załężnej i Bukowca.
Nowością w tym roku był pokaz tradycyjnego wypieku chleba połączony z degustacją. Po zakończeniu przeglądu zespołów ludowych na dużej scenie wystąpiła góralska grupa Trebunie Tutki, a po niej discopolowe formacje Cosmo i Defis.
Największym zainteresowaniem cieszyła się jednak nasza delegacja, począwszy od wspaniale prezentujących się Pań i Panów z kół gospodyń wiejskich a skończywszy na naszych samorządowcach, którzy tańczyli pod sceną bawiąc się z publicznością z Łowicza oraz innych zaproszonych powiatów. Opocznianie byli największą i najlepiej zorganizowaną grupą na tegorocznych Żniwach Łowickich i ku radości wszystkich, zdominowali imprezę.
Chcemy gorąco podziękować wszystkim obecnym na festiwalu. Jesteśmy wdzięczni za wasze poświecenie i wspaniałe reprezentowanie folkloru opoczyńskiego – mówili do zebranych Starosta Marcin Baranowski i Przewodnicząca Rady Miejskiej w Opocznie Anna Zięba.