W czerwcu obchodzimy dwie ważne rocznice – mija 40 lat od pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i 30 lat od pierwszych częściowo wolnych wyborów do polskiego parlamentu. Oba te wydarzenia są ze sobą nierozerwalnie złączone. 30 lat temu, właśnie 4 czerwca, Polacy wysłali w świat sygnał, że szykują się zmiany, że zbliża się tak upragniona wówczas w naszym zakątku Europy wolność i niezależność od ciążących nam radzieckich wpływów. Pierwsze częściowo wolne wybory pokazały, że polskie społeczeństwo całym sercem opowiada się przeciwko komunistycznym rządom i chce uwolnić się spod ich jarzma. Był to triumf odwagi i chęci zmian, było to zjednoczenie narodu, który przy urnach stawił się z wciąż rekordową frekwencją.
Te wydarzenia być może nie miałaby miejsca gdyby nie wcześniejsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Słowa Papieża Polaka 40 lat temu odbiły się szerokim echem w sercach rodaków i tchnęły w nie nadzieję, że nasz kraj po raz kolejny może podnieść się i uwolnić od komunizmu. Jan Paweł II odegrał niebagatelną rolę w procesie pokojowego oswobodzenia Polski spod radzieckich wpływów. To właśnie jego pierwsza pielgrzymka do ojczyzny po wyborze na papieża była jednym z przełomowych wydarzeń tamtych czasów, iskrą, od której zapalił się płomień wolności.
4 czerwca br. obchodzimy 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów z 1989 roku. Ich symbolem stał się plakat Tomasza Sarneckiego z postacią szeryfa z westernu „W samo południe”.
źródło: https://niepodlegla.gov.pl/