Historia Festiwalu Pieśni i Poezji Maryjnej w Mroczkowie Gościnnym ma swój początek w maju 2002 roku. Proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mroczkowie Gościnnym ksiądz Jacenty Wolski chcąc w szczególny sposób uczcić Maryję po raz pierwszy zaprosił dzieci z rodzinami do miejscowego parku na modlitwę ku czci Maryi Matki.
Dzieci przygotowały pieśni wielbiące Najlepszą z Matek. Ta majowa modlitwa była dużym przeżyciem dla całej parafii. Dostrzegając zaangażowanie parafian proboszcz zaprosił na kolejną II majówkę za rok.
W tym roku festiwal odbył się już po raz osiemnasty. Organizatorami festiwalu był Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Rada Rycerzy Kolumba nr 15195 im. Św. Jakuba w Opocznie, Parafia pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Mroczkowie Gościnnym oraz Urząd Miejski w Opocznie. Zwyczajowo, jak co roku Patronat nad imprezą objął Burmistrz Miasta Opoczna.
Gminę Opoczno reprezentowała jednak Przewodnicząca Rady Miejskiej w Opocznie -Anna Zięba. To ona w imieniu Wicemarszałka Zbigniewa Ziemby odebrała podziękowania za pomoc w realizacji festiwalu.
Na festiwalu zaprezentowało się aż 21 Kół Gospodyń Wiejskich z czego 20 z naszego powiatu. Na scenie mogliśmy również podziwiać młodych artystów, w tym roku było ich 38.
W imieniu Posła na Sejm RP Roberta Telusa wszystkim uczestnikom pogratulowała Maria Witkowska -radna Rady Powiatu Opoczyńskiego. W liście gratulacyjnym parlamentarzysta z Opoczna docenił wkład wszystkich środowiskach w tegoroczny festiwal, szczególnie ciesząc się z zaangażowania dzieci i osób niepełnosprawnych.
Podziękowaniami za pomoc w realizacji festiwalu został uhonorowany również Starosta Opoczyński Marcin Baranowski. W jego imieniu nagrodę odebrała Maria Barbara Chomicz.
Dziękujemy za zaufanie i kolejny raz czujemy zaszczyt z zaproszenia nas na festiwal- mówiła ze sceny Wicestarosta.
Z ogromnym wzruszeniem oglądałam występy dzieci. Przeniosły mnie myślami do lat dzieciństwa kiedy sama śpiewałam z rówieśnikami przy figurkach. Dziś jestem szczęśliwa, że ta piękna tradycja jest dalej kultywowana a festiwal z roku na rok się rozrasta -dodała Maria Barbara Chomicz.
Festiwal zakończył się późnym wieczorem. Jego ukoronowaniem były występy chórów Adalbertus z Kraśnicy oraz orkiestry dętej z Gielniowa.