Wojewódzki Kongres Kół Gospodyń Wiejskich przeprowadzony został po raz pierwszy. Głównym jego organizatorem była fundacja „Dar dla Potrzebujących’’ oraz Urząd Marszałkowski w Łodzi.
Kongres jest doskonałą okazją do kultywowania tradycji ludowej regionu – podkreślała Iwona Koperska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego.
Impreza ma służyć propagowaniu kultury wiejskiej, integracji środowiska wiejskiego i jest wspaniałym pretekstem do rozwijania więzi społecznych - dodaje przewodnicząca.
W województwie łódzkim działają koła nawet z ponad stuletnią historią. - Myślę, że panie z kół gospodyń wiejskich, jak większość kobiet w Polsce, potrafią zrobić dokładnie, naprawdę wszystko. Co jest najważniejsze w kołach gospodyń wiejskich, to działalność społeczna bardzo potrzebna lokalnym środowiskom, bardzo potrzebna wsi, szczególnie małym społecznościom, które często są tak bardzo pozostawiane z boku - podkreślała Koperska.
Współorganizatorem wydarzenia był Powiat Opoczyński. Przybyłych na kongres gości przywitali starosta Marcin Baranowski i wicestarosta Maria Barbara Chomicz, oboje w tradycyjnych, ludowych strojach.
Polska jest sercem Europy. Łódzkie jest sercem polskiego folkloru – tak podsumował swoje wystąpienie Marcin Baranowski.
Mam wielka przyjemność i zaszczyt reprezentować wszystkie Panie z kół gospodyń wiejskich z terenów opoczyńskiego zakładając ten tradycyjny strój. To jeden z wielu dowodów na piękno naszej tradycji i folkloru - mówiła Maria Barbara Chomicz.
W kongresie wzięły udział przedstawicielki ponad 80 kół, łącznie blisko 490 osób. Uroczystość otworzyła msza święta odprawiona przez ks. Przemysława Wójcika. Po niej o uruchomionym w ubiegłym roku rządowym wsparciu dla kół mówiła Agnieszka Clarey, dyrektor Departamentu Promocji Funduszy Europejskich w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.
KGW otrzymują wsparcie finansowe i osobowość prawną. I korzystają z tego bardzo dobrze. – To, że serce Polski bije na wsi, wiemy. Ale dzięki działalności KGW, bije jeszcze mocniej – mówiła w Opocznie Joanna Kopcińska, sekretarz stanu w kancelarii premiera, rzeczniczka rządu.
Joanna Kopcińska przypomniała o niedawno przyjętych rozwiązaniach prawnych, które pozwoliły na dofinansowanie działalności kół gospodyń wiejskich. Zapowiedziała kolejne działania rządu na rzecz kół. Mają one pozwolić na większe wykorzystanie potencjału i energii kobiet.
Pani sekretarz podkreślała, że silne kobiety, przewiązane do tradycji są motorem napędowym polskiej wsi.
Dziękuję wszystkim paniom za budowanie wyjątkowej organizacji z długą i piękną historią, za którą stoją wyjątkowe wartości. Pokazujecie jaka naprawdę jest Polska. Dbacie o to, aby serce Polski, które bije na wsi biło, jeszcze mocniej. Nie da się ocenić wkładu kół gospodyń wiejskich w rozwój kultury polskiej, bo to jest bezcenne - mówiła rzecznik rządu.
Przemawiający do zgromadzonych Poseł na Sejm RP Robert Telus podziękował wszystkim gospodyniom.
To was potrzebuje Polska, to was potrzebuje Europa – podkreślał.
Do Opoczna przyjechali także Antoni Macierewicz i Witold Waszczykowski. Kongres przeprowadzony został w budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Opocznie. Tu regionalnymi przysmakami częstowały uczestników uroczystości opoczyńskie gospodynie.
Dopełnieniem kongresu były występy artystyczne. Na scenie zaprezentowali się Drzewiczanie i Mali Drzewiczanie. Uroczystość zakończył występ Krystyny Giżowskiej. Za oprawę sceniczną odpowiadało opoczyńskie Studio 107 z Jackiem Plucińskim na czele, które przygotowało scenę i nagłośnienie na międzynarodowym poziomie.