6 marca 2019 roku w Starostwie Powiatowym w Opocznie odbyło się spotkanie informacyjne dla przedstawicieli urzędów miast i gmin naszego powiatu. Poniżej prezentujemy informacją o projekcie.
NOWOCZESNA SIEĆ ŚWIATŁOWODOWA
W ciągu najbliższych 3 lat, 15 tysięcy gospodarstw domowych w powiecie opoczyńskim otrzyma dostęp do sieci szerokopasmowej.
Już niebawem rusza realizacja kolejnego, trzeciego etapu ogólnopolskiego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) wspierającego budowę dostępowej sieci światłowodowej na terenach, gdzie usługi te nie były wcześniej dostępne. Wybudowana infrastruktura umożliwi mieszkańcom dostęp do szerokopasmowego Internetu o wysokiej przepustowości, telewizji online oraz innych usług internetowych.
Trzeci konkurs POPC3 objął 33 najtrudniejsze pod względem inwestycyjnym obszary Polski, na które we wcześniejszych naborach nie podpisano umów o dofinansowanie. Spółki FIBEE są beneficjentami konkursu na 19 obszarach Polski, w 6 województwach, w tym również w województwie mazowieckim.
Priorytetem w projekcie POPC jest podłączenie jednostek oświatowych wskazanych przez Ministerstwo Cyfryzacji w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Wybudowana sieć OSE będzie w całości finansowana z budżetu państwa i pozwoli szkołom na bezpłatne korzystanie z Internetu o wysokiej przepustowości. Dzięki temu nauczyciele otrzymają nowoczesne rozwiązania do wykorzystania w codziennej pracy z dziećmi. Operatorem sieci OSE jest NASK - Państwowy Instytut Badawczy.
W ciągu najbliższych 3 lat, powstanie nowoczesna i wydajna sieć światłowodowa na terenie powiatów: białobrzeskiego, opoczyńskiego, kozienickiego, przysuskiego oraz szydłowieckiego. Objętych zasięgiem zostanie 44 tysiące gospodarstw domowych i 255 jednostek oświatowych zaplanowanych do podłączenia w ramach projektu POPC3.
W samym powiecie opoczyńskim zaplanowane jest doprowadzenie sieci do 15 tysięcy gospodarstw domowych i 82 jednostek oświatowych. Pełna liczba punktów adresowych objętych projektem dostępna jest TUTAJ.
Realizacja projektu w formule „zaprojektuj i wybuduj” obejmuje etap prac projektowych, który przypada na 2019 rok, a w czwartym kwartale tego roku zaplanowane jest rozpoczęcie prac budowlanych.
Koszty doprowadzenia światłowodu do adresów objętych projektem będą w pełni finansowane z dotacji UE oraz środków własnych beneficjenta. W gminach i powiatach, gdzie opłaty za umieszczenie infrastruktury telekomunikacyjnej w pasie drogowym są niskie, planowane będą dodatkowe inwestycje uzupełniające finansowane wyłącznie ze środków własnych inwestora.
Zbudowana sieć będzie mieć charakter otwarty, tzn. że wszyscy operatorzy, również lokalni będą mogli skorzystać z nowoczesnej infrastruktury, oferując tam swoje usługi . Takie rozwiązanie pozwoli mieszkańcom na dostęp do wysokiej jakości usług multimedialnych u wybranego indywidualnie dostawcy.
Więcej o POPC można przeczytać na stronie www.cppc.gov.pl
Wykaz gospodarstw z adresami do których doprowadzony będzie światłowód znajduje się na stronie internetowej organizatora konkursu czyli Centrum Projektów Polska Cyfrowa -
https://cppc.gov.pl/images/uploads/Obszar_3_1_14_27b.pdf
Po otwarciu strony należy kliknąć aktywny link (po prawej stronie czerwone litery) "pobierz punkty". Tam w tabeli excel po wyfiltrowaniu można obejrzeć miejsca przewidziane do podłączenia sieci światłowodowych w naszym powiecie. Program ten obejmuje cały obszar powiatu z wyłączeniem samego miasta Opoczno bo dostęp do światłowodu w Opocznie realizuje lokalna firma GigaLan. Do gospodarstw z terenów wiejskich gminy Opoczno światłowód będzie doprowadzony w ramach projektu CPPC.
FIBEE I Sp. z o.o. i FIBEE IV Sp. z o.o. są beneficjentami trzeciego konkursu na dofinansowanie w ramach Działania 1.1 Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 i realizują zadanie „Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokich przepustowościach”, w którym poprowadzą budowę światłowodowych sieci szerokopasmowych w sześciu województwach w Polsce. W ramach inwestycji blisko 500 tysięcy gospodarstw domowych i 1650 jednostek oświatowych uzyska dostęp do nowoczesnej, otwartej sieci światłowodowej w technologii Fiber-To-The-Home (światłowód do domu). Całkowita wartość projektu to ponad 1,3 mld złotych.
Spółki FIBEE są powiązane z INEA S.A. - liderem usług telekomunikacyjnych w Wielkopolsce i jednym z liderów w zakresie infrastruktury światłowodowej w kraju. Operator jest obecny w segmencie klientów indywidualnych, usług dla firm, jednostek samorządu terytorialnego oraz szkół. INEA dostarcza usługi hurtowe oraz Internetu szerokopasmowego, telewizji, telefonii, usługi profesjonalne dla biznesu i data center.