Starosta Opoczyński wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej uprzejmie informuje, iż z dniem 1 stycznia 2019 r. przekształca się prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, na mocy ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów ( Dz. U. z 2018 r., poz. 1716 z późn. zm. ).
Przedstawione poniżej informacje dotyczą przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe stanowiących własność Skarbu Państwa.
Przekształceniu podlegają grunty zabudowane na cele mieszkaniowe.
Zgodnie z art. 1 ust. 2 grunty zabudowane na cele mieszkaniowe to nieruchomości zabudowane wyłącznie budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi lub budynkami wielorodzinnymi, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokale mieszkalne wraz z budynkami gospodarczymi, garażami, innymi obiektami budowlanymi lub urządzeniami budowlanymi, umożliwiającymi racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.
Zaświadczenie potwierdzające przekształcenie.
Przekształcenie następuje z mocy prawa, a więc nie jest konieczne składanie wniosku o wydanie zaświadczenia.
Starosta Opoczyński wydaje zaświadczenie z urzędu nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia przekształcenia albo na wniosek właściciela w terminie 4 miesięcy od dnia otrzymania wniosku. Wydanie zaświadczenia na wniosek podlega opłacie skarbowej w wysokości 50,00 zł.
Zaświadczenie stanowić będzie podstawę ujawnienia prawa własności gruntu w księdze wieczystej oraz
w ewidencji gruntów i budynków, a także wpisu roszczenia o opłatę w dziale II księgi wieczystej nieruchomości każdoczesnego właściciela. W przypadku przekształcenia udziału we współużytkowaniu wieczystym gruntu związanego z odrębną własnością lokalu, wpis własności i roszczenia dokonany zostanie w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości lokalowej.
Opłata przekształceniowa.
W zaświadczeniu potwierdzającym przekształcenie zawarta będzie informacja o obowiązku wnoszenia opłaty przekształceniowej na rzecz dotychczasowego właściciela gruntu, tj. Skarbu Państwa.
Opłata w wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego obowiązującej w dniu przekształcenia, wnoszona będzie przez okres 20 lat od daty przekształcenia z możliwością jednorazowej spłaty, w każdym czasie trwania obowiązku jej wnoszenia na pisemny wniosek właściciela.
Bonifikata
W przypadku wniesienia opłaty jednorazowej za przekształcenie gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa, osobom fizycznym będącym właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych lub spółdzielniom mieszkaniowym przysługuje bonifikata od tej opłaty w wysokościach określonych
w art. 9 ust. 3 ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów.
Waloryzacja
Opłata przekształceniowa może podlegać waloryzacji zgodnie z zasadami, o których mowa
w art. 5 ustawy o gospodarce nieruchomościami ( Dz. U. z 2018 r., poz. 2204 z późn. zm. ). Waloryzacji dokonuje się z urzędu albo na wniosek właściciela nieruchomości, nie częściej niż raz na 3 lata od dnia dokonania ostatniej waloryzacji. O wysokości zwaloryzowanej opłaty właściwy organ zawiadamia właściciela nieruchomości. Zwaloryzowana opłata obowiązuje od dnia 1 stycznia roku następnego po roku, w którym dokonano waloryzacji.
Tryb odwoławczy.
Od wydanego zaświadczenia nie przysługuje odwołanie, ani zażalenie w trybie ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego ( Dz. U. z 2018 r., poz. 2096 z późn. zm. ). Natomiast zgodnie
z art. 6 ust. 1 ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, jeżeli właściciel nieruchomości nie zgadza się z zawartą
w zaświadczeniu informacją o wysokości i okresie wnoszenia opłaty, może złożyć do Starosty Opoczyńskiego, w terminie 2 miesięcy od dnia doręczenia zaświadczenia, wniosek o ustalenie wysokości lub okresu wnoszenia tej opłaty w drodze decyzji administracyjnej.
Zaleca się wstrzymanie ze zgłoszeniem zamiaru uiszczenia opłaty jednorazowej do czasu otrzymania zaświadczenia, gdyż zawierać ono będzie informacje o wysokości i terminie wnoszenia rocznej opłaty przekształceniowej, jak również o możliwości i zasadach wnoszenia opłaty jednorazowej.
Dodatkowe informacje można uzyskać w Wydziale Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Opocznie, ul. Kwiatowa 1a
pok. 211 tel. (44) 741 49 76
pok. 206 tel. (44) 741 49 77
mail.: geodeta_opoczno@wp.pl
Druki.
- wniosku o wydanie zaświadczenia
- wniosku o wydanie zaświadczenia w związku z potrzebą dokonania czynności prawnej
- zgłoszenia zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej z wnioskiem o udzielenie bonifikaty
w wersji papierowej dostępne są w pokoju 211 i 206 lub do pobrania na stronie internetowej Starostwa: www.opocznopowiat.pl w zakładce: kliknij tu