Opoczno

Wtorek/18.12.2018
|Bogusława, Gracjana, Laury
2.jpg
Gen. Kazimierz Załęski ps. "Bończa"
12-04-2012
 
 
 
 
Wyślij link mailem


2

Gen. Kazimierz Załęski ps. "Bończa" urodził się w 1919 roku w Radomiu. Absolwent Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim. Walczył w kampanii wrześniowej 1939 roku.  Po kapitulacji Warszawy nie poszedł do niewoli. Działał w konspiracji w Radomiu. Zagrożony aresztowaniem uciekł do lasu. Tam trafił na oddział NSZ "Kamień", z którym doszedł w okolice Piotrkowa, gdzie namówił żołnierzy do przejścia do Armii Krajowej. Został dowódcą Oddziału Partyzanckiego "Bończa", a następnie 2 kompanii 25 p.p. AK. Dowodził udaną zasadzką, która rozpoczęła słynną bitwę pod Diablą Górą. Był cenionym i lubianym przez podwładnych dowódcą. Więziony w okresie stalinowskim, a później represjonowany.

 Po wojnie zasłużony dla upamiętnienia czynu zbrojnego AK poprzez stawiane tablice pamiątkowe i obeliski znajdujące się w regionie piotrkowskim i opoczyńskim. Aktywnie działa w organizacjach kombatanckich i charytatywnych.

Od 2007 roku Honorowy Obywatel Piotrkowa Trybunalskiego. Od maja 2008 roku w stopniu generała brygady.

Odznaczony wieloma odznaczeniami w tym Krzyżem Walecznych i orderem Virtuti Militari.

Generał Kazimierz Załęski jest autorem wspomnień regularnie publikowanych w czasopiśmie "KurieR - Kultura i Rzeczywistość".

 
 
 
 
Wyślij link mailem