Opoczno

Środa/23.1.2019
|Fernandy, Jana, Rajmundy
3.JPG
gen Aleksander Arkuszyński ps. Maj
15-04-2012
 
 
 
 
Wyślij link mailem

 

1
 

Gen. Aleksander Arkuszyński ps. "Maj" urodził się w 1918 roku w Dąbrowie nad Czarną w rodzinie chłopskiej. Absolwent gimnazjum Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Tryb. oraz Dywizyjnego Kursu Podchorążych Rezerwy przy 18 pułku piechoty w Skierniewicach. Walczył w kampanii wrześniowej 1939 roku. Uciekł z niewoli niemieckiej i rozpoczął działalność konspiracyjną.  Był zastępcą dowódców Oddziałów Partyzackich "Trojan" i "Wicher", następnie był dowódcą Oddziału Partyzanckiego "Grom"Armii Krajowej. Walczył w 25 p.p. AK. Był ceniony i lubiany przez podwładnych. W 1945 roku zagrożony aresztowaniem przez UB uciekł do lasu i został dowódcą Oddziału Partyzanckiego"Zryw" Ruchu Oporu Armii Krajowej. Dowodził akcją rozbicia Urzędu Bezpieczeństwa w Pabianicach i uwolnienia więzionych akowców. Więziony w okresie stalinowskim, a później represjonowany.

Obecnie aktywnie działa w organizacjach kombatanckich. Od 2007 roku jest Honorowym Obywatelem Piotrkowa Trybunalskiego, a od 2008 roku Honorowym Obywatelem Pabianic. Od maja 2008 roku w stopniu generała brygady.
Odznaczony wieloma odznaczeniami w tym Krzyżem Walecznych i orderem Virtuti Militari.
Aleksander Arkuszyński jest autorem dwóch książek - "Przeciw dwóm wrogom" i "Sąd nad żołnierzem z kulą w głowie". O Aleksandrze Arkuszyńskim wydana została w 2003 r. książka "Wierny Bogu i Ojczyźnie mjr Aleksander Arkuszyński". Na 2009 rok planowane jest wydanie książki "Maj" z Dąbrowy".


 
 
 
 
Wyślij link mailem
Powiązane Multimedia